Art. 20a ustawy Prawo zamówień publicznych – jak spełnić wymagania przepisu

0
1591

art. 20a pzp (pdf)

W dzisiejszym wpisie analiza art. 20a ustawy Prawo zamówień publicznych. Temat chyba dość rzadko omawiany w różnych opracowaniach. Prezentowana przeze mnie ściąga została stworzona na prośbę Czytelniczki i mam nadzieję, że spełni jej oczekiwania.

Regulacja zawarta w art. 20a ustawy Prawo zamówień publicznych z samym procesem udzielenia zamówienia ma związek wyłącznie częściowy. Celem jej wprowadzenia było zagwarantowanie należytego nadzoru nad realizowanymi zamówienia o dużej wartości szacunkowej. W związku  z tym, że przepis nie dotyczy wszystkich zamówień udzielanych na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych, najbardziej wydaje się on dotyczyć zamawiających udzielających zamówień na roboty budowlane i usługi o wysokiej wartości szacunkowej. Jednak w zasadzie dotyczy on każdego zamawiającego, któremu może się „przydarzyć” postępowanie o udzielenie zamówienia o wartości szacunkowej kwalifikującej do zastosowania tego przepisu.

Dzisiejsza ściąga zawiera analizę samego przepisu, schemat / zakres zagadnień do uwzględnienia w regulacjach wewnętrznych zamawiającego oraz dopuszczony art. 20a ustawy Prawo zamówień publicznych – odmienny sposób zapewnienia właściwego nadzoru nad realizowanym zamówieniem.

Przepis art. 20a ustawy Prawo zamówień publicznych jest regulacją bardzo lakoniczną do zastosowania dla zamawiających zobowiązanych do jego przestrzegania. W związku z powyższym wydaje się konieczne wprowadzenie przez zamawiających konkretnych rozwiązań do regulacji (regulaminów) wewnętrznych dotyczących udzielania zamówień publicznych. Oczywiście obowiązek taki nie wynika bezpośrednio z samego art. 20a ustawy Prawo zamówień publicznych. Jednak bez takich działań zamawiającemu może być trudno udowodnić należytą staranność w zakresie nadzoru nad realizowanymi zamówieniami, a co za tym idzie właściwą realizację obowiązku wynikającego z tego przepisu.

Mam nadzieję, że dzisiejsza ściąga będzie przydatna przy opracowywaniu zapisów w regulaminach zamawiających dotyczących nadzoru nad realizowanymi zamówieniami.

 

Przydatnej lektury!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here