Czy dopuszczalne jest złożenie skanu oferty podpisanej odręcznie i opatrzonej podpisem elektronicznym? – Polecenie artykułu

2
160

artykuł (pdf)

W dzisiejszym wpisie zamiast własnego opracowania proponuję lekturę artykułu znalezionego w LinkedIn. Autorem jest Michał Bagłaj, a przedmiot opracowania to: „Jak bardzo elektroniczna powinna być forma elektroniczna oferty???”. Link do artykułu: https://www.linkedin.com/pulse/jak-bardzo-elektroniczna-powinna-by%C4%87-forma-oferty-micha%C5%82-bag%C5%82aj/

Dlaczego warto ten artykuł przeczytać?

W orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej pojawiły się rozbieżności w zakresie interpretacji art. 10a ust. 5 ustawy pzp. W wyrokach KIO pojawiło się zarówno stanowisko, że oferta musi zostać sporządzona (napisana) w formie elektronicznej i podpisana podpisem elektronicznym jak również, że dopuszczalne jest sporządzenie oferty w formie pisemnej z odręcznym podpisem, a następnie jej zeskanowanie i opatrzenie podpisem elektronicznym. Problem jest bardzo istotny z uwagi na konieczność odrzucenia oferty złożonej w formie niezgodnej z wymaganiami ustawy pzp.

Artykuł polecany dzisiaj przeze mnie zawiera analizę przepisów prawa i prawidłową w mojej ocenie interpretację art. 10a ust. 5 ustawy pzp. Wprawdzie w obecnej chwili nie jest możliwe przewidzenie, która interpretacja tego przepisu zostanie uznana za słuszną i prawidłową, jednak opinia wyrażona w tym artykule wydaje się ważnym głosem w dyskusji z uwagi na zawartą w nim argumentację.

Serdecznie polecam!

2 KOMENTARZE

  1. Doszły jeszcze wyroki KIO 169/19, 221/19, natomiast nie ma jeszcze uzasadnienia do nich. One nadal niestety nie klarują sytuacji.

    • Jest uzasadnienie zarowno do jednego jak i drugiego wyroku, to UZP ich nie udostępnia na serwerze.
      Czytalem oba, sytuacja skanu jest jednoznacznie rozwiazana. Wystarczy wystapic do UZP o wyroki. KIO dorecza uzasadnienia szybko, tylko na sieci ich nie ma, a wyroki sa z zeszlego miesiaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here