Elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych

0
774

elektroniczne fakturowanie cz. 1 (pdf)

Ilu spośród pracowników zamawiających i wykonawców słyszało o temacie dzisiejszego wpisu? Podejrzewam, że niewielu (podobnie jak ja do niedawna). Dlatego ten wpis stanowi otwarcie nowej serii, której tematem będzie elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych.

Zagadnienie może się pozornie wydawać nie do końca związane ze stosowaniem ustawy Prawo zamówień publicznych, czyli ściśle z procedurą udzielania zamówień publicznych. Jednak moim zdaniem nie jest to pogląd zasadny. Ostatecznie każde zamówienie publiczne w przypadku skutecznej realizacji kończy się wystawieniem faktury. Ustawowy obowiązek wprowadzający elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych obejmie zarówno wszystkich zamawiających jak i wykonawców. Dlatego pomimo całkiem odległego terminu wprowadzenia tego obowiązku wydaje się, że zasadnym będzie poznanie tego tematu z bliska.

Właśnie dlatego dzisiaj pierwszy wpis w tym temacie – same podstawowe informacje, które w sumie stanowią tylko zasygnalizowanie problemu. Być może nie wszyscy czytelnicy bloga będą bezpośrednio zainteresowani tą tematyką (mam na myśli pracowników zamawiającego zajmujących się ściśle prowadzeniem samych procedur, a nie realizacją zamówienia). Proponuję jednak w takim przypadku przekazać informacje osobom zainteresowanym bezpośrednio, ponieważ zmiany w przypadku ich wprowadzenia nikogo z zamawiających nie ominą. Dla wykonawców zaś początkowe uprawnienie w ostateczności stanie się obowiązkiem. Chcąc być wykonawcą zamówienia publicznego będą musieli uwzględnić elektroniczne fakturowanie.

Ponieważ do wejścia w życie odpowiednich obowiązków jest jeszcze stosunkowo sporo czasu, dlatego wpisy będą pojawiać się sukcesywnie – oczywiście w formie ściąg do pobrania i zachowania. Opracowania w założeniu mają być przede wszystkim praktyczną pomocą przybliżającą temat i ułatwiającą rozpoczęcie stosowania przepisów gdy już wejdą one w życie. Jak będą wyglądać  – okaże się w trakcie realizacji tej serii. Temat wpisów będzie każdorazowo taki sam z oznaczeniem kolejnym części, aby można było wszystkie razem zebrać jako całość tematyki określającej elektroniczne fakturowanie w zamówieniach publicznych.

Co według mnie istotne, ściągi załączane do wpisów w tym temacie będą opracowywane przy współpracy z Instytutem Logistyki i Magazynowania – Instytutem Badawczym, będącym partnerem przy realizacji projektu „Platforma pośrednicząca elektronicznego fakturowania dla sfery finansów publicznych” współfinansowanego z Programu Polska Cyfrowa, Działanie 2.1. „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”.

 

Przydatnej lektury!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here