Elektronizacja zamówień publicznych cz. I – motywy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE

0
1028

dyrektywa – elektronizacja (motywy)

W tym roku w systemie udzielania zamówień publicznych zostanie wprowadzona zasadnicza zmiana sposobu prowadzenia procedur tj. elektronizacja zamówień. Biorąc pod uwagę zbliżające się daty wprowadzenia obowiązków wynikających z ustawy Prawo zamówień publicznych (i dyrektywy 2014/24/UE) w zakresie elektronizacji zamówień,  najwyższy czas zająć się tą tematyką.

Rozpoczęcie realizacji wprowadzonych obowiązków będzie wymagało przede wszystkim odpowiedniej wiedzy i podjęcia stosownych przygotowań. Stąd dzisiejszym wpisem rozpoczynam nową serię tj. dotyczącą tematyki elektronizacji zamówień publicznych.

Ta seria będzie jednak inna od poprzednich. Będę w niej publikować nie tylko większe opracowania, ale też przepisy i informacje na temat podejmowanych w tym temacie działań np. przez Urząd Zamówień Publicznych. Celem ma być zebranie wszystkim możliwych informacji na ten temat. W razie natrafienia na ciekawe opracowanie również będę go polecać. Tak więc ta seria nie będzie wyłącznie moim autorskim opracowaniem. Elektronizacja zamówień publicznych jest po prostu tematem zbyt szerokim i nie do końca jeszcze ustalonym – dlatego proponuję Wam rozpoczęcie ze mną gromadzenia informacji na ten temat. Ściągi, informacje, opinie i przepisy można drukować lub zbierać w formie elektronicznej i w ten sposób stworzyć swój własny zbiór informacji dotyczących tego zagadnienia.

W dzisiejszym wpisie pierwsza publikacja. Stwierdziłam, że warto zacząć od samego początku czyli od dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE, a konkretniej od motywów tej dyrektywy. W opracowaniu zawarte są wszystkie motywy dotyczące elektronizacji zamówień publicznych oraz wskazanie czym jest motyw w dyrektywie. Według mnie warto się z nimi zapoznać z dwóch powodów. Po pierwsze stanowią one wytłumaczenie jaki jest cel wprowadzonych przepisów, a więc łatwiej o ich zrozumienie. Po drugie coraz częściej w orzecznictwie i opiniach prawnych zawierane jest odniesienie do motywów i przepisów dyrektywy.

Zaczynając więc od samego początku – proponuję zapoznanie się z motywami dotyczącymi elektronizacji zamówień publicznych zawartymi w dyrektywie 2014/24/UE.

 

Przydatnej lektury!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here