Elektronizacja zamówień publicznych cz. II – terminy wejścia w życie i podstawy prawne

7
1597

elektronizacja – terminy i podstawy prawne (pdf)

W dzisiejszym wpisie druga część rozpoczętej serii o elektronizacji zamówień publicznych. Po zapoznaniu się z „ideą i myślą przewodnią” wprowadzanych zmian, a przywołanych w motywach dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE uznałam, że teraz czas na uporządkowanie terminów i zakresu wprowadzanych zmian. Oprócz tego wskazałam w opracowaniu podstawy prawne poszczególnych zmian. Do wydrukowania i wykorzystania!

Poprzedni, czyli pierwszy wpis na temat elektronizacji zamówień publicznych dostępny jest pod adresem:

Elektronizacja zamówień publicznych cz. I – motywy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE

 

Przydatnej lektury!

 

7 KOMENTARZE

 1. Szanowna Pani, jak to w praktyce będzie od X 2018 wyglądało? Powstanie jakiś ogólbopolski portal czy każxy Zamawiający będzie tworzył/kupował system elektroniczny?

  • Witam,
   Ma powstać platforma ogólnopolska, ale nie zapewni ona wszystkich niezbędnych funkcjonalności. Szerzej na ten temat będzie w kolejnych wpisach. Zapraszam do śledzenia bloga i pozdrawiam

 2. Piszę z pewnym nurtującym mnie tematem a mianowicie chodzi mi o obowiązek elektronizacji, który wchodzi 18 kwietnia br. w świetle wstępnych oświadczeń.
  JEDZ w postępowaniach unijnych Wykonawca będzie składał obowiązkowo w formie elektronicznej a co ze wstępnymi oświadczeniami o wykluczeniu z postępowania i spełnieniu warunków udziału w postępowaniach poniżej 144 tys./221 tys.euro? Też powinny być składane w formie elektronicznej opatrzone kwalifikowalnym podpisem? Są to oświadczenia wstępne tak samo jak JEDZ tylko drugi z nich występuje w postępowaniach ,,unijnych”.
  Pozdrawiam

  • Witam,
   W mojej ocenie te oświadczenia z dniem 18 kwietnia br. będą nadal składane w formie pisemnej. Wynika to z brzmienia art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 2016r o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych. W tym przepisie mowa jest wyłącznie o JEDZ : Przepis art. 10a ustawy zmienianej w art. 1 w zakresie jednolitego dokumentu zamówienia stosuje się od dnia 18 kwietnia 2018 . Pozdrawiam

   • Ostatnio byłam na szkoleniu i prowadzący mówił, że właśnie od 18.04.2018 wykonawcy będą mieli obowiązek składać oświadczenie o wykluczeniu i spełnianiu warunków elektronicznie. Reszta całej oferty pisemnie. Już sama nie wiem. Muszę raz jeszcze zajrzeć do przepisów.

    • Witam,
     Wiem, że pojawiają się opinie o obowiązku składania elektronicznie tych oświadczeń również dla postępowań poniżej progu unijnego. Jednak w mojej ocenie przepis art. 15 ust. 2 ustawy z 22 czerwca 2016r jest jednoznaczny – mówi tylko o JEDZ. Proszę również zwrócić uwagę na publikację Urzędu Zamówień Publicznych https://www.uzp.gov.pl/aktualnosci/elektroniczny-jedz . Mowa tu tylko o JEDZ, więc wydaje się, że taka interpretacja jest prawidłowa.
     Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here