Jak określić kryteria oceny ofert – art. 91 ustawy Prawo zamówień publicznych

art. 91 ust. 2 pzp – analiza (pdf)

W dzisiejszym wpisie nowa ściąga – dalszy ciąg analizy art. 91 ustawy Prawo zamówień publicznych, czyli kryteria oceny ofert. Konkretnie zaś ściąga dotyczy tego, co może stanowić kryteria oceny ofert i jak zastosować w szczególności art. 91 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Jako praktyk doskonale znam problemy z określeniem kryteriów, w szczególności w stosunku do przedmiotu zamówienia, dla którego zamawiający określił wszystkie interesujące go wymagania techniczne i w zasadzie jedynym interesującym go kryterium jest cena nabycia. W takich przypadkach nieuniknione zaczyna być „kombinowanie”, aby sprostać wymogom przepisów ustawy i jednocześnie jak najkorzystniej kupić dany produkt. Takie doświadczenia ma chyba każdy z pracowników zamawiającego.

Kryteria oceny ofert według zamysłu ustawodawcy mają natomiast pozwolić wybrać ofertę faktycznie  najkorzystniejszą, a nie tylko najtańszą z uwagi na cenę nabycia. To chyba drugi z najczęstszych problemów zamawiających. Jak zapewnić jakość danego przedmiotu zamówienia? Jak określić te istotne parametry skoro największym problem jest ich mierzalność i co za tym idzie zapewnienie obiektywności oceny ofert?

W teorii sprawa wydaje się bardzo prosta, a przepisy jak najbardziej słuszne. W praktyce założenie leżące u podstaw wprowadzenia przepisów dalej pozostaje słuszne, ale niestety sprawa staje się skomplikowana. Oczywiście kryteria oceny ofert, ich właściwy wybór, opisanie i ocena ofert zależą bezpośrednio od danego przedmiotu zamówienia. Są z nim ściśle związane i rozwiązanie dobre w jednym przypadku, zupełnie nie sprawdzi się dla innego przedmiotu zamówienia.

Załączona ściąga jest niestety analizą teoretyczną, ponieważ nie odnosi się do konkretnego przedmiotu zamówienia. Nie ukrywam jednak, że w trakcie jej przygotowywania wpadłam na kilka pomysłów związanych z dochowaniem wymogów art. 91 ust. 2a ustawy Prawo zamówień publicznych.

Kryteria oceny oferty mogą być i powinny być bardzo pomocne w wyborze najwłaściwszej tj. najkorzystniejszej dla zamawiającego oferty. Warto więc dokładnie dzisiejszą ściągę przeanalizować i znaleźć wskazówki przydatne w codziennej praktyce. Szczególnie proponuję zwrócić uwagę na zapisy dotyczące kosztu oraz aspektów społecznych stanowiących kryteria oceny ofert.

 

Przydatnej lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *