Jak określić kryteria oceny ofert – art. 91 ustawy Prawo zamówień publicznych

0
890

art. 91 ust. 2 pzp – analiza (pdf)

W dzisiejszym wpisie nowa ściąga – dalszy ciąg analizy art. 91 ustawy Prawo zamówień publicznych, czyli kryteria oceny ofert. Konkretnie zaś ściąga dotyczy tego, co może stanowić kryteria oceny ofert i jak zastosować w szczególności art. 91 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.

Jako praktyk doskonale znam problemy z określeniem kryteriów, w szczególności w stosunku do przedmiotu zamówienia, dla którego zamawiający określił wszystkie interesujące go wymagania techniczne i w zasadzie jedynym interesującym go kryterium jest cena nabycia. W takich przypadkach nieuniknione zaczyna być „kombinowanie”, aby sprostać wymogom przepisów ustawy i jednocześnie jak najkorzystniej kupić dany produkt. Takie doświadczenia ma chyba każdy z pracowników zamawiającego.

Kryteria oceny ofert według zamysłu ustawodawcy mają natomiast pozwolić wybrać ofertę faktycznie  najkorzystniejszą, a nie tylko najtańszą z uwagi na cenę nabycia. To chyba drugi z najczęstszych problemów zamawiających. Jak zapewnić jakość danego przedmiotu zamówienia? Jak określić te istotne parametry skoro największym problem jest ich mierzalność i co za tym idzie zapewnienie obiektywności oceny ofert?

W teorii sprawa wydaje się bardzo prosta, a przepisy jak najbardziej słuszne. W praktyce założenie leżące u podstaw wprowadzenia przepisów dalej pozostaje słuszne, ale niestety sprawa staje się skomplikowana. Oczywiście kryteria oceny ofert, ich właściwy wybór, opisanie i ocena ofert zależą bezpośrednio od danego przedmiotu zamówienia. Są z nim ściśle związane i rozwiązanie dobre w jednym przypadku, zupełnie nie sprawdzi się dla innego przedmiotu zamówienia.

Załączona ściąga jest niestety analizą teoretyczną, ponieważ nie odnosi się do konkretnego przedmiotu zamówienia. Nie ukrywam jednak, że w trakcie jej przygotowywania wpadłam na kilka pomysłów związanych z dochowaniem wymogów art. 91 ust. 2a ustawy Prawo zamówień publicznych.

Kryteria oceny oferty mogą być i powinny być bardzo pomocne w wyborze najwłaściwszej tj. najkorzystniejszej dla zamawiającego oferty. Warto więc dokładnie dzisiejszą ściągę przeanalizować i znaleźć wskazówki przydatne w codziennej praktyce. Szczególnie proponuję zwrócić uwagę na zapisy dotyczące kosztu oraz aspektów społecznych stanowiących kryteria oceny ofert.

 

Przydatnej lektury!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here