Jak skutecznie udzielić wyjaśnień przy podejrzeniu rażąco niskiej ceny (kosztu)

0
1001

rażąco niska cena -wyjaśnienia (pdf)

Pytając ostatnio czego brakuje na blogopzp.pl, otrzymałam ciekawą odpowiedź – materiałów dla wykonawców. Faktycznie blog w jakiś naturalny sposób skierował się w stronę zamawiających, mimo że w założeniu miał być przeznaczony dla obu stron. Czytelniczka zaproponowała między innymi dzisiejszy temat właśnie jako odpowiedź na potrzeby wykonawców. Dlatego tym razem ściąga ze wskazówkami do opracowania wyjaśnień składanych przy podejrzeniu rażąco niskiej ceny (kosztu).

Ściąga pomija samą procedurę wezwania do złożenia wyjaśnień oraz przypadki kiedy jest to obowiązkowe dla zamawiającego. Została natomiast przygotowana ze względu na problematykę sporządzenia wyjaśnień przy podejrzeniu rażąco niskiej ceny i zawiera wskazówki, co takie wyjaśnienia powinny zawierać. Oczywiście jest też garść orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej z ostatniego okresu, aby pokazać schemat oceny i tok rozumowania przy ocenie prawidłowości złożonych wyjaśnień.

Opublikowana dzisiaj ściąga ma właśnie pomagać w sposób praktyczny przy sporządzeniu wyjaśnień związanych z podejrzeniem rażąco niskiej ceny. Zawiera też wskazanie czynności w określonej kolejności, których odpowiednie przeprowadzenie w mojej ocenie powinno pozwolić na złożenie wyczerpujących wyjaśnień. To wykonawcę obciąża właściwe ich złożenie, ale po stronie zamawiającego spoczywa ich ocena w zgodzie z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.

Myślę, że zawarte w opracowaniu wskazówki i orzecznictwo będą przydatne również dla zamawiających oceniających złożone wyjaśnienia w zakresie rażąco niskiej ceny. Pokazują bowiem pewien kierunek postępowania i zasady oceny.

Jeżeli natomiast według Was czegoś brakuje, to bardzo proszę o informację. Postaram się tą ściągę dopracować, aby była maksymalnie przydatna.

 

Przydatnej lektury!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here