Jak uzasadnić tryb z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 pzp?

0
1278

art. 67 ust. 1 pkt. 1 pzp

W dzisiejszym wpisie załączam opracowanie będące wstępem i analizą dla orzecznictwa, które zostanie przesłane jako piątkowy newsletter. Tryb z wolnej ręki, z uwagi na swój szczególny charakter i skutki związane z wyłączeniem konkurencji w postępowaniu, wymaga szczególnie dopracowanego uzasadnienia. Właśnie to uzasadnienie pozwala zamawiającemu obronić się w razie badania spełnienia przesłanek jego zastosowania w przypadku kontroli. Art. 67 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadza dwie sytuacje, w których dopuszczalne jest zastosowanie tego trybu.

Załączone opracowanie ma pomóc w zrozumieniu przesłanek zawartych w art. 67 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, w tym wskazać jak je łącznie odczytywać. Poza tym zawiera metodę jak uzasadnić tryb z wolnej ręki na podstawie tego przepisu tj. jak takie uzasadnienie opracować. Wskazuję w nim poszczególne elementy, które powinny się w takim uzasadnieniu znaleźć, aby było ono wyczerpujące i miało szansę obronić się w przypadku kontroli.

Zamawiający niejednokrotnie traktują tworzenie uzasadnienia dla zastosowania trybu z wolnej ręki w bardzo pobieżny sposób. Pomijają szczegóły powtarzając w zasadzie sformułowania zawarte w przepisie, w tym przypadku w art. 67 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Nie wnikają też czy ich argumentacja rzeczywiście odpowiada przesłankom zawartym w  przepisie. W efekcie powstaje uzasadnienie dla zastosowania trybu z wolnej ręki, które nie ma w zasadzie szans na udowodnienie istnienia podstawy prawnej dla zastosowania tego trybu. Konsekwencji nikomu nie trzeba tłumaczyć.

Oczywiście opracowanie jest ogólne – do zastosowania w każdym postępowaniu. W związku z tym może w niektórych przypadkach wymagać odpowiedniej modyfikacji z uwagi na sam przedmiot zamówienia lub zaistniały stan faktyczny.

Wskazówki zawarte w opracowaniu oparłam na podstawie orzecznictwa, które będzie rozesłane w piątek.

 

Przydatnej lektury!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here