Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia – cz. I

czy mamy do czynienia z jednym zamówieniem (pdf)

Jakiś czas temu dostałam od Czytelniczki propozycję opracowania tematu związanego z aktualnością szacowania wartości przedmiotu zamówienia w przypadku postępowań współfinansowanych ze środków unijnych. Zaczęłam prace nad takim opracowaniem, ale w trakcie uznałam, że być może lepiej będzie podejść do tematyki całościowo i dokładnie omówić szacowanie wartości przedmiotu zamówienia w świetle ustawy Prawo zamówień publicznych. Oczywiście nie jest to temat na jedną ściągę, dlatego z konieczności musi powstać kolejna seria.

Dzisiejszy temat wydaje się już omówiony i opracowany w ramach opinii Urzędu Zamówień Publicznych. Mimo to warto przybliżyć ten temat tj. jak ustalić kiedy mamy do czynienia z jednym zamówieniem.

W ściądze zawarłam najważniejsze elementy, w tym cytaty opinii Urzędu Zamówień Publicznych. Według mnie ta krótka ściąga pozwoli na szybkie sprawdzenie czy w danym przypadku będzie obowiązywać szacowanie wartości przedmiotu zamówienia przy przyjęciu, że  dane zadanie / zadania stanowią jedno zamówienie. Cytaty z opinii z kolei powinny pozwolić na szybkie ich przytoczenie w razie potrzeby.

Ściąga zawiera mechanizm – czyli pytania, na które udzielenie odpowiedzi jest konieczne do uznania danego zadania / zadań za jedno zamówienie. Rzecz jasna w stosowaniu ustawy Prawo zamówień publicznych o wiele bardziej ryzykowne z uwagi na konsekwencje, jest dokonanie nieuprawnionego podziału zamówienia na części. To oznacza przede wszystkim przeprowadzenie procedur według wartości szacunkowej dla poszczególnych części, zamiast według wartości całości zamówienia. Dlatego też tak bardzo ważne jest poznanie reguł związanych ze sposobem określenia tożsamości zamówienia, co przede wszystkim pozwoli na zminimalizowanie ryzyka podjęcia niewłaściwej decyzji oraz naruszenia ustawy Prawo zamówień publicznych. Dostarczy też argumentów w przypadku pojawienia się zarzutu nieprawidłowości.

Oczywiście szacowanie wartości przedmiotu zamówienia jako zagadnienie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych jest tematyką obszerną i dlatego pojawią się w tym zakresie kolejne wpisy.

Na razie zaś proponuję zapoznanie się z publikowaną obecnie ściągą – czy mamy do czynienia z jednym zamówieniem?

 

Przydatnej lektury!

2 uwagi do wpisu “Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia – cz. I

 1. witam, a czy te cytaty pochodzą z jakiegoś konkretnego wyroku KIO ? interesuje mnie szczególnie ten fragment – (…), gdy potrzeba udzielenia określonego zamówienia ujawnia się
  dopiero po udzieleniu innego zamówienia tożsamego przedmiotowo.
  W tym przypadku nie mamy bowiem do czynienia z nieuprawnionym
  dzieleniem zamówienia, o którym mowa w art. 32 ust. 2 ustawy Pzp, z
  uwagi na fakt, iż brak jest tożsamości czasowej takich zamówień.
  Podobnie jest, gdy określone zamówienia mają charakter
  nieprzewidywalny, niemożliwy do oszacowania w chwili wszczęcia
  pierwszego – wówczas każde następne zamówienie o tym samym
  przedmiocie, należy potraktować jako zamówienie odrębne, a nie
  część zamówienia udzielonego wcześniej. (²) , dziękuję Ana

  1. Witam,
   To cytat z Informatora Urzędu Zamówień Publicznych nr 4/2011, opracowanie Szacowanie wartości zamówienia – przykłady nieprawidłowości wykrywanych w toku kontroli przeprowadzanej przez Prezesa UZP, str. 23. Jest to więc opracowanie Urzędu Zamówień Publicznych, a nie wyrok KIO.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *