Szacowanie wartości przedmiotu zamówienia – cz. II – kiedy roboty budowlane są jednym zamówieniem

0
1135

roboty budowlane – jedno zamówienie (pdf)

Tym razem wpis z publikacją ściągi będącej drugą częścią tematu – szacowanie wartości przedmiotu zamówienia. Tworząc poprzedni wpis i ściągę omawiającą sposób określenia, kiedy mamy do czynienia z jednym zamówieniem doszłam do wniosku, że roboty budowlane wymagają zdecydowanie osobnego omówienia. Opublikowana ostatnio ściąga z pewnością nie daje całego obrazu w tym temacie.

Każdy zamawiający jest świadomy wagi jaką ma szacowanie wartości przedmiotu zamówienia dla prawidłowości prowadzonego postępowania. Natomiast, aby prawidłowo oszacować wartość zamówienia, konieczne jest najpierw określenie co stanowi dany przedmiot zamówienia. W większości wypadków może to nie stanowić problemu, ale niejednokrotnie zamawiający ma do czynienia ze skomplikowanymi przypadkami kiedy określenie prawidłowego postępowania wcale nie jest proste. Wydaje się, że konieczne do zapewnienia właściwego postępowania bardzo często jest właśnie określenie czy dany zakres stanowi rzeczywiście kilka zamówień czy też jest to nieuprawnione dzielenie zamówienia publicznego. O konsekwencjach tego drugiego nawet nie trzeba pisać. Ta czynność stanowi więc pierwszy krok w szacowaniu wartości przedmiotu zamówienia.

Dlatego tym razem omówienie konkretnego rodzaju zamówień publicznych – czyli roboty budowlane. W ściądze wskazuję najważniejsze przepisy, ogólne zasady, proponowany tryb postępowania oraz opinie uzasadniające ten właśnie tryb.

Zaznaczam też, że ta ściąga stanowi całość z poprzednią i dlatego pewnych elementów w niej nie powtarzam. Poprzednia ściąga jest zaś do pobrania pod adresem https://blogopzp.pl/szacowanie-wartosci-przedmiotu-zamowienia-cz-i/

 

Przydatnej lektury!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here