W trakcie ostatnich nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, zmieniono między innymi przepisy dotyczące umowy ramowej. W wyniku tego umowa ramowa stała się czymś, co może być bardzo efektywnie wykorzystywane przez zamawiającego. Dlaczego? Ponieważ pozwala istotnie skrócić czas udzielania zamówienia publicznego, a właśnie czas jest często największym problemem – w szczególności w końcowym okresie roku budżetowego.
Odpowiednie zastosowanie instytucji umowy ramowej, określenie zakresu zamówienia jaki ona obejmie oraz zawarcie jej z właściwym wyprzedzeniem, może istotnie wspomóc właściwą realizację budżetu. Natomiast co najistotniejsze może umożliwić skuteczne wydatkowanie środków, które zamawiający otrzymał na koniec roku budżetowego. Warto więc temat umowy ramowej zgłębić i rozważyć, czy przypadkiem nie byłoby to dobre rozwiązanie dla zamawiającego.
W dzisiejszym wpisie pierwsza część analizy umowy ramowej tj. analiza przepisów ze względu na zakres zagadnień dotyczących umowy ramowej, który został określony ustawą Prawo zamówień publicznych. W moim zamierzeniu ma to być szybkie przybliżenie tego, czym jest umowa ramowa na dzień dzisiejszy w świetle obowiązujących przepisów.
Przydatnej lektury!