Uzupełnienie, poprawienie, wyjaśnienie JEDZ i oświadczenia z art. 25a ust. 1 pzp

3
1658

JEDZ i oświadczenie z art. 25a ust. 1

Do dzisiejszej ściągi zabierałam się już od dłuższego czasu. Głównie dlatego, że sama chciałam zgłębić ten temat i wiedzieć co zrobić gdy JEDZ lub oświadczenie z art. 25a ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych ma braki, błędy lub jest niejasne. Wydaje się, że ich uzupełnienie, poprawienie i wyjaśnienie nie powinno budzić wątpliwości. Jednak w praktyce pojawia się wiele wątpliwości, a obu stronom w postępowaniu zależy na podjęciu prawidłowej decyzji. Zamawiającemu na prawidłowym przeprowadzeniu postępowania, a wykonawcy na dokonaniu czynności w postępowaniu, do której jest zobowiązany, w sposób zapewniający mu pozytywną ocenę oferty.

Ściąga zawiera wybrane przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, skrótową analizę postępowania (na co zwrócić uwagę) oraz orzecznictwo.  Według mnie z dzisiaj prezentowanym orzecznictwem Krajowej Izby Odwoławczej zdecydowanie warto się zapoznać. I dotyczy to zarówno wykonawców jak i zamawiających. Warto to orzecznictwo mieć „pod ręką” bo wydaje mi się, że takie problemy w zakresie JEDZ raczej będą się stale w prowadzonych postępowaniach pojawiać. Orzecznictwo oczywiście jest możliwie jak najnowsze – konkretnie z tego roku.

Uzupełnienie – poprawienie – wyjaśnienie JEDZ dokonane w sposób znajdujący potwierdzenie w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej praktycznie zawsze będzie uznane za prawidłowe. Zarówno przez kontrolujących jak i zamawiających jeżeli czynność podejmuje wykonawca.

Dlatego zdecydowanie polecam zapoznanie się z dzisiejszą ściągą! W przypadku problemów z JEDZ, w szczególności gdy wchodzi w grę jego uzupełnienie, poprawienie, wyjaśnienie – przytoczone orzecznictwo może pozwolić rozwiązać większość problemów.

 

Przydatnej lektury!

3 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry- mam zapytanie. Jesli tylko w formie papierowej ( na razie) dopuszczamy składanie JEDZ to w jaki sposób ( technicznie mi chodzi w jaki sposób) nakazać Wykonawcy zaznaczenie ” alfa” w Części IV dokumentu Jedz.
  Monika

  • Witam,
   Rozumiem, że chodzi o JEDZ opracowywany jako załącznik do SIWZ.
   Może Pani go przygotować na stronie https://ec.europa.eu/tools/espd?lang=pl – wtedy uzyska Pani JEDZ tylko z tymi elementami, które wykonawca zobowiązany jest wypełnić.
   Jeżeli natomiast chce Pani tylko załączyć lub powołać się na pełny druk JEDZ, wtedy najlepszym wyjściem będzie dokładny opis w SIWZ, które części wykonawca ma wypełnić.
   Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here