Wadium cz. IV – art. 46 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych – żądanie ponownego wniesienia wadium

0
994

wadium cz 4 (pdf)

W dzisiejszym wpisie publikuję czwartą i ostatnią część dotyczącą tematyki wadium tj. związaną z art., 46 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych. W obecnie obowiązującym stanie prawnym obligującym do niezwłocznego zwrotu wadium po wyborze oferty najkorzystniejszej, żądanie ponownego wniesienia wadium pojawia się w postępowaniach zdecydowanie częściej. Zamawiający ma bowiem obowiązek niezwłocznego zwrotu wadium, a jednocześnie obowiązek wezwania do ponownego wniesienia. Oznacza to, że zarówno zamawiający jak i wykonawcy powinni znać i rozumieć obowiązki wynikające z art. 46 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych.

W ściądze oczywiście trochę orzecznictwa i wskazówki dotyczące prawidłowego przeprowadzenia wezwania z żądaniem ponownego wniesienia wadium czyli zastosowania art. 46 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych. Orzecznictwo powinno być szczególnie przydatne do uzasadnienia podejmowanych czynności i ewentualnej ich obrony w przypadku kontroli lub zastosowania środków ochrony prawnej przez wykonawcę.

Myślę, że opublikowane cztery części wyczerpują tematykę wadium w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w tym zakresie, w którym może ona powodować problemy. Pominęłam natomiast te kwestie, które wydają mi się jednoznaczne i niebudzące wątpliwości. Jeżeli się mylę i uważacie, że takie wątpliwości są – proszę o informację.

 

Przydatnej lektury!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here